• Barbaros Mah., Halk Cd. & Çiğdem Sk. My Office No:1 D:25, 34746 Ataşehir/İstanbul

İple Yüz Askılama

İlerleyen yaşla birlikte ciltte kimi istenmeyen değişimler gerçekleşir. Sarkma ve kırışıklık olarak kendini gösteren bu değişimlerden kurtulmanın en yeni yöntemlerinden biri de “Yüz Askılama” yöntemidir. İple yüz askılama olarak da ifade edilen bu uygulama ile ilerleyen yaşın getirdiği sarkma ve kırışıklıklar absorbe edilerek cilt daha genç ve gergin bir görünüme kavuşturulabilir. Ameliyat gerektirmeyen yüz askılama yöntemi, estetik cerrahinin en pratik uygulamaları arasındadır. Ameliyata ihtiyaç duyulmadan, yüze uygulanan lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

İple yüz askılama yöntemi nasıl uygulanır?

V-lift, örümcek ağı estetiği, thread lift ve silüet lift gibi isimlerle de anılan iple yüz askılma yönteminde uygulamanın ilk aşaması ciltteki müdahale gerektiren bölgeleri tespit edilmesidir. Hekim tarafından tespit edilen alanlar işaretlenir ve hasta bu bölgeler hakkında bilgilendirilir. Uygulama koltuğuna yatırılan hastanın cildine lokal anestezi kremleri sürülerek yüz askılama işlemine başlanır. Kanüllerin içine yerleştirilmiş iplerin sarkma ve kırışıklık olan bölgelerdeki derinin altına yerleştirilmesi ile uygulama gerçekleştirilir. Bu işlem, hastanın uygulama koltuğuna oturmasından itibaren 30-40 dakika kadardır.

İple yüz askılama yöntemi sonrası hasta günlük yaşamına kolayca devam edebilir. Uygulama sonrası 1 hafta içinde küçük kızarıklık ve nadiren oluşan morluklar dışında hiçbir yan etki gözlenmez. 1 hafta içinde tamamen kaybolan bu etkiler sonrası yüz ideal görünümüne kavuşur. Uygulama sırasında uygulanan lokal anestezi sayesinde işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissedilmez.

Avantajları nelerdir?

İple yüz askılama yönteminin en önemli avantajı sarkma ve kırışıklıklardan ameliyata ihtiyaç duyulmadan kurtulmaktır. Uygulamanın bu özelliği nedeniyle hasta günlük yaşamına kolayca geri dönebilir. İple yüz askılama yönteminin bir diğer önemli avantajı ise geri dönülebilir ve tekrar edilebilir bir işlem olmasıdır. Hasta yapılan işlemden geri dönmek istediğinde cilt altına yerleştirilen ipler aynı uygulama tekrar edilerek geri çıkarılabilir ve aynı işlem istenildiğinde tekrar uygulanabilir. İşlemin tekrar edilmesinin cilde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Yüz askılama uygulamasında cilt altında kendiliğinden eriyebilen ipler yerine kalıcı ipler tercih edilir. Bunun nedeni ise uygulama sonrası kavuşulan ideal görünümün daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlamaktır.